Godziny otwarcia 
 

DNI TYGODNIA
GODZINY
PONIEDZIAŁEK
7.30 - 13.30
WTOREK
7.30 - 13.30
ŚRODA
7.30 - 13.30
CZWARTEK
7.30 - 13.30
PIĄTEK
7.30 - 13.30

     

WYKAZ LEKTUR

 WYDARZENIA

 STATYSTYKA

 REGULAMIN BIBLIOTEKI

REGULAMIN WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW

 LINKI


ROK SZKOLNY 2019 2020

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie

"Najpiękniejsza zakładka do książki".

oraz

 "Konkurs czytelniczy dla klas I-III"

 

 "Najpiękniejsza zakładka do książki" - regulamin

 "Konkurs czytelniczy dla klas I-III" - regulamin
 
 

Znalezione obrazy dla zapytania konkurs czytelniczy

 ROK SZKOLNY 2018 2019

 

Biblioteka ogłasza Konkurs Kaligraficzny

"Kaligraf 2019"

 

W ramach obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodleglości, konkurs adresowany jest do uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy  IV - VI oraz klasy VII-VIII i III klasa gimnazjum. Jego istotą i przesłaniem jest wspieranie rozwoju umiejętności pięknego pisania. Uczniowie mają więc okazję zaprezentować swoje zdolności piśmiennicze. Chcemy, by nasz konkurs stał się dla uczestników przygodą z kaligrafią, doskonałą zabawą z piórem w ręku. Wierzymy, że wśród uczestników konkursu nie zabraknie uczniów każdej z klas, a sami uczestnicy przekonają się o wyższości odręcznego pisania nad komputerowym.

I Cele I  Konkursu Kaligraficznego 

II Formy I  Konkursu Kaligraficznego
Do konkursu mogą przystąpić uczniowie, w dwóch grupach wiekowych: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII i klasa III gimnazjum.
Klasę może reprezentować dowolna liczba uczniów.
Zadaniem uczniów jest przepisanie tekstu piórem lub piórkiem na papierze gładkim o formacie A3. Nie dopuszczamy innych narzędzi piśmienniczych np. pędzelka. Wszystkie informacje zawarte są w regulaminie konkursu.

W zalączniku nr 1 znajdują się teksty do przepisania dla klas IV-VI - J. Wybickiego; PIEŚŃ LEGIONÓW POLSKICH WE WŁOSZECH, a dla drugiej grupy klas VII,VIII i klasy III g dwa teksty do wyboru L. Staffa; POLSKO, NIE JESTEŚ TY JUŻ NIEWOLNICĄ, oraz C.K. Norwida ; MOJA PIOSENKA.

 

Regulamin konkursu   

 

zalącznik nr 1

Znalezione obrazy dla zapytania niepodległa

 

 

 

Spotkanie autorskie

13.09.2018 na zaproszenie Gminnej Biblioteki w Chełmcu przybył do naszej szkoły autor książek Kazimierz Szymeczko.  Spotkanie zaaranżowały Pani mgr Justyna Majewska oraz Pani mgr Dorota Kośkiewicz.  Kazimierz Szymeczko jest nauczycielem i bibliotekarzem oraz autorem książek dla dzieci : „Historia Polski w opowieściach”, „Pomolowana historia - opowieści Moli Książkowych,  „Zemsta budzika -  opowiastki domowe”,  „Pościg za czarną hondą” i najnowszej z nich „Fałszerze w sieci”.

Jako pisarz debiutował w roku 1996 opowiadaniem w Świerszczyku: „Sposób na Brudoluda”, pisze także do „Guliwera”, „Twojego dziecka”, „Biblioteki w szkole” i innych czasopism, a także podręczników szkolnych.

 Mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Jego powieść „Czworo i kości” otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011, a powieść „Tetrus” - do nagrody Książka Roku 2015. W 2013 roku został uhonorowany tytułem Ambasadora Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. 

Jak podczas każdego spotkania autorskiego na koniec dzieci ustawiły się w kolejce po autograf. 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2017 2018

  

16 października w naszej szkole gościliśmy Pana Marcina Pałasza, autora książek dla dzieci i młodzieży, licznych słuchowisk.  Autor m.in.: „B@jki”, czy „Elfie, gdzie jesteś?” swój występ przed uczniami klas IV rozpoczął od intrygującego pytania: „Czy wiecie, o której godzinie wstaję?”. To i późniejsze anegdoty z jego życia, jak też streszczenia niektórych jego książek bardzo zaciekawiły młodych czytelników, którzy z zapartym tchem słuchali Pana Marcina. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zakupienia książek pisarza wraz z Jego autografem.

Spotkanie to odbyło się dzięki inicjatywie Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki w Chełmcu mgr Urszuli Sikory oraz Bibliotece w Starym Sączu.

Osobami odpowiedzialnymi za organizację spotkania autorskiego w naszej szkole były Panie: mgr Justyna Majewska oraz mgr Dorota Kośkiewicz.

                       
   

 

            
           
       

 

Kącik autorski

W tym roku szkolnym w bibliotece został utworzony kącik autorski. Co dwa miesiące w wyznaczonym miejscu pojawiają się pozycje książkowe oraz biografia pisarza, który tworzył dla dzieci i młodzieży. W miesiącach wrzesień- październik królowała Astrid Lindgren

    Biblioteka szkolna informuje, że w roku szkolny m2017/2018  będzie upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. w związku z tym biblioteka szkolna przygotowuje szereg imprez i akcji towarzyszących, aby propagować czytelnictwo wśród uczniów.

 

 Znalezione obrazy dla zapytania w jesiennym ogrodzie

Dyrekcja Szkoły wraz z nauczycielami biblioteki szkolnej ogłaszają konkurs poetycki dla uczniów naszej szkoły pt."W jesiennym ogrodzie...lesie" w następujących kategoriach: 

klasy I-III

klasy IV-VII 

Klasy II-III gimnazjum

W każdej kategorii wyłonione zostanie I, II i III miejsce. Wiersze składane w formie papierowej na kartkach w formacie A4 pisane odręcznie, do biblioteki zaopatrzone imieniem i nazwiskiem wraz z jakiej klasy jest uczeń do 20.12.2017, oraz w formie elektronicznej na adres spbiczyce@wp.pl. 

Wręczenie nagród nastąpi po ogłoszeniu wyników konkursu. Specjalnie powołana Kapituła Jury zastrzega sobie możliwość nie przyznania konkretnego miejsca w konkursie, wiersze powinny być samodzielne, bez jakiegokolwiek plagiatu.

 

Znalezione obrazy dla zapytania w jesiennym ogrodzie  Kalendarium

WRZESIEŃ

•1 września – Światowy Dzień Pokoju, rocznica wybuchu II wojny światowej. Warto na szkolne i rodzinne czytanie wybrać książkę Pawła Beręsewicza Czy wojna jest dla dziewczyn i podyskutować o jej ważnym przesłaniu: wojna nie jest dla nikogo. Znakomitymi lekturami będą też – traktujące o późniejszych latach wojny i okupacji: Asiunia oraz Mój tata szczęściarz Joanny Papuzińskiej, Bezsenność Jutki Doroty Combrzyńskiej-Nogali, Wojna na pięknym brzegu Andrzeja Grabowskiego (dla młodszych dzieci), a także Arka czasu Marcina Szczygielskiego (książka otrzymała Grand Prix w III edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren organizowanego przez Fundację oraz nagrodę w Niemczech). Poczytajmy też wiersze wojenne i podyskutujmy z dziećmi o grozie i bezsensie wojny oraz jej skutkach.

•Tworzymy Szkolne Dyskusyjne Koła Miłośników Książek (przy bibliotece, w klasie).

•1 września – rozpoczęcie roku szkolnego. Zachęcamy szkoły do wprowadzenia – jako programu wychowawczego i profilaktycznego – Programu Nauczania Wartości w oparciu o książkę „Z dzieckiem w świat wartości” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.

•2 września urodził się Czesław Janczarski, poeta, autor książek dla dzieci. Poczytajmy dzieciom jego utwory.

•8 września – Ogólnopolski Dzień Dobrej Wiadomości. Proponujemy rozszerzyć jego przesłanie na cały miesiąc (lub nawet rok) tworząc kulturę i klimat dobrych wiadomości.

•8 września – Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem ustanowiony przez UNESCO w 1965 r. Walkę z analfabetyzmem, w tym także funkcjonalnym, Komisja Europejska uczyniła priorytetem swoich przyszłych działań.

 •11 września przypada rocznica urodzin Adama Asnyka (1838-1897). Sięgnijmy po jego wiersze – przesłanie wielu z nich jest nadal aktualne.

•29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku, w którym to roku w czerwcu nasza Fundacja zainaugurowała kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. Proponujemy by w klasach I i oddziale przedszkolnym czytali dzieciom dorośli

•29 września przypada też rocznica urodzin Janiny Porazińskiej (1888-1971), autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”.

PAŹDZIERNIK

•1 października obchodzimy Światowy Dzień Muzyki. Zapoznajmy dzieci z biografią i twórczością któregoś z wielkich polskich kompozytorów, np. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Henryka Góreckiego, Henryka Wieniawskiego.

•1 października to także Światowy Dzień Ptaków. Proponujemy nagrać z tej okazji z dziećmi audycję radiową na podstawie wiersza: Ptasie radio Juliana Tuwima. Można wspólnie posłuchać nagranego śpiewu ptaków i nauczyć się rozpoznawać ich głosy. 

•1 października przypada również Międzynarodowy Dzień Ludzi Starszych. Zapraszajmy ich do czytania w przedszkolach i szkołach, nawiążmy kontakty z Klubami Seniorów i Uniwersytetami Trzeciego Wieku.

•4 października jest Światowym Dniem Opieki nad Zwierzętami. Jako lekturę wybierzmy tego dnia wiersze i książki o zwierzętach.

•14 października przypada Dzień Nauczyciela – Święto Edukacji Narodowej. Wszystkim Nauczycielom składamy najserdeczniejsze życzenia!

•14 października – w rocznicę pierwszego wydania w Anglii przygód Kubusia Puchatka – świętujemy także Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Zorganizujmy konkurs malarski bądź czytelniczy

•24 października przypada Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Wizyta w bibliotece – obowiązkowa! Paniom Bibliotekarkom i Panom Bibliotekarzom miło będzie otrzymać laurki i kwiaty.

•26 października to dzień urodzin pani Wandy Chotomskiej, autorki ponad 200 znakomitych książek dla dzieci, piosenek, wierszy, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych.

LISTOPAD

•1 listopada obchodzimy Dzień Zmarłych. Powstało w ostatnich latach wiele książek o śmierci i radzeniu sobie ze stratą, jaką jest odejście bliskiej osoby.

•10 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Młodzieży. Do głośnego czytania młodszym nastolatkom proponujemy Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego,

•11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Pośpiewajmy z dziećmi pieśni patriotyczne i legionowe. Zaprośmy do gawędy starszą osobę, która pasjonuje się historią lub sama jest żywą historią.

•14 listopada urodził się Leopold Staff, poeta, dramatopisarz i tłumacz, autor tomów: Sny o potędze, Gałąź kwitnąca, Uśmiechy godzin, Martwa pogoda, Wiklina, Ostatni z mego pokolenia..., Kochać i tracić. Przygotujmy Dzień Poezji Leopolda Staffa.

•14 listopada 1907 r. urodziła się znakomita szwedzka pisarka Astrid Lindgren. Poczytajmy  dzieciom jej książki

•21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości. Porozmawiajmy z dziećmi o tej wartości jako skła