Aktualności

2021-12-23
Gminne Zawody Sportowe w tenisie stołowym
Gminne Zawody Sportowe w tenisie stołowym

Wiktoria Plata, uczennica naszej szkoły z klasy VIII A, zdobyła III miejsce na Gminnych Zawodach Sportowych w tenisie stołowym i awansowała do rozgrywek międzygminnych.

GRATULUJEMY!

            
   
2021-12-23
Turniej Futbolu Stołowego
Turniej Futbolu Stołowego

W naszej szkole na przełomie listopada i grudnia 2021r. odbył się wewnętrzny( szkolny) Turniej Futbolu Stołowego organizowany przez nauczyciela WF panią Agnieszkę Nowak, w którym rywalizowało 20 drużyn. W spotkaniach można było zauważyć zaciętą walkę uczestników i wolę zwycięstwa. Turniej zakończył się wygraną dla uczniów:

I miejsce drużyna: Arkadiusz Tokarczyk kl. 6 i Karol Szot kl. 7

II miejsce drużyna: Wiktoria Plata i Patrycja Zaryczny kl. 8

III miejsce drużyna: Bartosz Jawor i Jakub Styranka kl. 7

 

               
   

GRATULUJEMY!

 

2021-12-06
Wycieczka do Warszawy
Wycieczka do Warszawy

„Poznaj Polskę” Szkoła Podstawowa Biczyce Dolne

W ramach programu MEN „Poznaj Polskę” uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. s. Cz. Lorek w Biczycach Dolnych odbyli dwudniową wycieczkę do stolicy Polski – Warszawy w dniach 29-30 listopada 2021r. Zwiedzanie rozpoczęli od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tu młodzież mogła poczuć klimat tamtego czasu, zanurzyć się w atmosferze powstańczej Warszawy, zapoznać się z nie tylko z tym co działo się poprzez 63 dni walk, ale także zobaczyć życie codzienne ludności cywilnej.

Kolejnym etapem było zwiedzanie w formie spaceru po Starym Mieście: Zamek Królewski, ul. Świętojańska, Archikatedra św. Jana, Kanonie, Rynek Starego Miasta, mury miejskie, najwęższa kamienica w Warszawie, najkrótsza ulica w Warszawie, Gnojna Góra. Młodzież zobaczyła też pomniki Małego Powstańca i Szewca Jana Kilińskiego. Na Krakowskim Przedmieściu czekały następujące atrakcje: pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, hotel Bristol, Grób Nieznanego Żołnierza - zmiana warty, ogród Saski. 
W drugim dniu wycieczki uczniowie zmierzyli się z tajnikami nauki w Centrum Nauki Kopernik, gdzie poprzez udział w naukowych eksperymentach i doświadczeniach zostali zainspirowani do rozumienia nauki i świata.

Na zakończenie odkrywania Warszawy na młodzież czekał długi spacer po ogrodach Łazienek Królewskich - na które składają się ukształtowane w różnych latach, zróżnicowane pod względem stylistycznym, trzy ogrody: XVIII-wieczny Ogród Królewski, XIX-wieczny Ogród Romantyczny i XX-wieczny Ogród Modernistyczny.

Inicjatorami wycieczki były  wychowawczynie klas ósmych.

  

  

  

  

                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021-11-28
MIKROLEŚNE  ŚWIATY  W SŁOJACH  W  KLASACH   0-3
MIKROLEŚNE ŚWIATY W SŁOJACH W KLASACH 0-3

22 listopada 2021r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla dzieci „Mali ogrodnicy”. Warsztaty leśne to przygoda z naturą doskonalącą zmysły, to nauka o potrzebach roślin, to kształtowanie poczucia estetyki.  Każdy uczeń klas 0 -3  pod czujnym okiem Pani Justyny wykonał samodzielnie "Las w słoiku"  Poza tym uczniowie dostali ogromną porcję wiedzy ekologicznej oraz przyrodniczej.

Satysfakcja - ogromna!
Efekt - spektakularny!
 
                  
       
   
       
2021-11-28
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

 

"Przyrzekam być dobrym Polakiem.
Dbać o dobre imię szkoły.
Uczyć się, jak kochać ojczyznę.
Jak dla niej pracować,
kiedy dorosnę.
Być dobrym kolegą i koleżanką.
Swym zachowaniem i nauką
sprawiać radość rodzicom
i nauczycielom."

 

            Takie słowa wypowiadali uczniowie klasy I w czasie uroczystości PASOWANIA NA UCZNIA. 10 listopada pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny, podczas którego zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, oraz przystąpili do egzaminów wiedzy. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał  Dyrektor Szkoły - pan Rafał Majewski - poprzez dotknięcie uczniowskiego ramienia ołówkiem. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej
im. s. Czesławy Lorek w Biczycach Dolnych.

            Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki
i udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Naszym najmłodszym uczniom serdecznie gratulujemy, oraz życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy, a rodzicom dziękujemy za czynne włączenie się
w tę ważną uroczystość.

       
       
2021-11-14
11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości jest upamiętnieniem wydarzeń, które miały miejsce w 1918 roku. Właśnie wtedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Gdy w 1795 roku doszło do III rozbioru, Polska została wymazana z mapy świata. Dopiero 123 lata później, w listopadzie 1918 roku kraj odzyskał niepodległość. Nie oznaczało to jednak końca walk o odbudowę kraju. Proces kształtowania granic trwał do 1923 roku i okupiony był ciężkimi walkami.

Polska po odzyskaniu niepodległości ostatecznie objęła obszar 388 tyś. km², zamieszkany przez 27 mln osób, z których zaledwie 69 % było Polakami. Kraj był wyniszczony nie tylko zaborami oraz I wojną światową, ale również ciężkimi walkami granicznymi.

Praktycznie wszystko trzeba było budować od podstaw, zwłaszcza, że tereny należące do poszczególnych zaborców posiadały zupełnie inną infrastrukturę. Niestety ciężka praca wykonana przez pełnych nadziei i determinacji Polaków legła w gruzach 1 września 1939 roku wraz z wybuchem II wojny światowej.

Dzisiejsza uroczystość w naszej szkole została  poświęcona Ojczyźnie w 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli. Data 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i symbol zwycięstwa.  Ten wyjątkowy dzień został uczczony przez nas uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego-Mazurka Dąbrowskiego oraz głęboką refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju.

 

                    
       
2021-11-14
Święto Niepodległości w klasie 0.
Święto Niepodległości w klasie 0.

"Jest takie miejsce na mapie świata - Polska!

To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! "
 
10 listopada bieżącego roku w naszym oddziale przedszkolnym odbył się krótki występ upamiętniający 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dzieci z klasy O zaśpiewały piosenkę pt" Co to jest niepodległość ", recytowały wiersze pt.: "Katechizm polskiego dziecka oraz wiersz "Barwy ojczyste".
Na koniec dzieci odśpiewały hymn narodowy. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy "Małego  patrioty". 
Wychowawca - Joanna Rymarczyk
 
         
       
2021-11-08
Wystawa ptaków
Wystawa ptaków

W dniach 6 i 7 listopada 2021r Nowosądeckie Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych w Nowym Sączu, zorganizowało po raz kolejny wystawę ptaków egzotycznych w Szkole Podstawowej w Biczycach Dolnych.

W tym roku na wystawie zaprezentowano;

- kanarki kolorowe 

- kanarki kształtne 

- papugi 

- egzotyka 

- gołębie 

w liczbie około 400 ptaków przez 15 wystawców.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców okolicznych miejscowości i nie tylko .

Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych jest organizacją społeczną, zrzeszającą osoby interesujące się hodowlą kanarków (kolorowych, kształtnych i śpiewających), papug i innych ptaków egzotycznych. Stowarzyszenie zajmuje się również ochroną ptaków dziko żyjących.

Spotkanie hodowców to podsumowanie ich pracy hodowlanej. Hodowcy egzotycznych ptaków opowiadali o swojej pasji oraz odpowiadali na pytania zwiedzających. W sobotę około 13.00 wręczone zostały puchary dla najlepszych hodowców.

  

  

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021-11-03
Spotkania z pasją
Spotkania z pasją

20 października 2021 r. w naszej szkole odbyło się
spotkanie poetyckie z Krzysztofem Słaby,
autorem tomiku wierszy pt. "Żal mi tej ciszy".

 

Droga do wydania tomiku poezji przez Krzysztofa Słabego była nierozłącznie związana ze szkołą w Biczycach Dolnych. To tutaj, na spotkaniach grupy poetyckiej oraz zajęciach malarskich organizowanych w ramach Biczyckiego Strychu Sztuki, poznał osoby, z którymi od 2017 roku tworzy Sądecki Klub Literacki.

Krzysztof Słaby zadebiutował w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim
o Wawrzyn Sądecczyzny, gdzie w 8 edycji został jednym z laureatów,
a w 9 edycji - wyróżniony drukiem. Otrzymał również wyróżnienie
w Ogólnopolskim Konkursie Poetycko - Literackim im. ks. Józefa Jamroza w kategorii "Poezja". Jego wiersze ukazały się w Almanachu Sądeckiego Klubu Literackiego oraz w prasie lokalnej.

W trakcie spotkania młodzież z naszej szkoły oraz zaproszeni goście, zapoznali się z twórczością oraz tłem wydarzeń jakie towarzyszyły autorowi podczas pisania wierszy. Razem odkrywali metafory oraz epitety, rozpoznawali podmiot liryczny i próbowali określić centralny motyw utworu. Okazało się, że wiele pierwszych wierszy miało swój początek w zauroczeniu, jakże bliskim uczuciu młodych ludzi, uczniów naszej szkoły.

Przy pomocy pytań kierowanych do autora przez pana Dyrektora Rafała Majewskiego, mogliśmy powrócić do wydarzeń z dzieciństwa, czasów młodości oraz życia dorosłego, spotkać się z wartościami, które nieodłącznie towarzyszyły Krzysztofowi Słabemu - szacunkiem do człowieka, a zwłaszcza kobiety - matki, żony, córki, koleżanki; estymą do ojczyzny, chleba, oraz dialogiem, który nieodłącznie dokonuje się między Bogiem a człowiekiem.

"Żal mi tej ciszy"

Żal mi tej ciszy
która w swej cichości
cichą jest i milczy

O poranku
podziwia sieć pajęczą
operloną mgłą

W południe
rozpędza się
w jej kierunku

A wieczorem
staje do odznaczeń
za przeraźliwy krzyk

pośmiertnie

      

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021-10-19
Dzień Zdrowej Żywności
Dzień Zdrowej Żywności

12 października 2021r. nasza szkoła miała swój Dzień Zdrowej Żywności, którego celem było propagowanie zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

Uczniowie na II śniadanie spożywali zdrowe produkty, z których było ono przygotowane w domowej kuchni, więc Rodzice również uczestniczyli w tym wydarzeniu-DZIĘKUJEMY!

W pudełkach śniadaniowych przeważały owoce i warzywa bogate w witaminy i minerały.

Młodzież poznała zasady i piramidę zdrowego żywienia, a także łatwe przepisy na zdrowe menu.

Dowiedziała się także, że aktywność ruchowa jest podstawą zdrowego stylu życia a zbilansowana dieta gwarantuje dobre samopoczucie i zdrowie.

Mamy nadzieję, że dzięki temu wydarzeniu zmienią się zasady żywieniowe wśród uczniów i ich rodzin

       
        
       
   
       
   
       
Wybierz stronę: « < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 > »