Aktualności

2014-02-24
Korespondencja z dziećmi z Japonii
Korespondencja z dziećmi z Japonii

 

     Uczniowie uczęszczający na zajęcia kółka języka esperanto
prowadzonego przez Panią mgr Jolantę Kieres korespondują z dziećmi z Japonii.

     Na zdjęciu grupa japońskich uczniów pozdrawia nasze dzieci trzymając listy otrzymane od nich oraz ich zdjęcia.

2014-01-30
Spotkanie milośników języka esperanto
Spotkanie milośników języka esperanto

      W Naszej Szkole prężnie działa koło języka esperanto pod kierunkiem
pani mgr Jolanty Kieres.
      20 stycznia bieżącego roku odwiedzili nas miłośnicy języka esperanto z całej Europy - Holandii, Węgier oraz Niemiec. Nasze uczennice - Ewelina Suchcicka, Karolina Gródek, Sandra Lipka oraz Sara Mordarska przygotowały dla naszych gości krótkie przedstawienie pt. "Królik i marchewka".

       

 

                    
     

 

2013-12-29
Geografia
Geografia

Geografia

2013-12-11
Augustine Njoroge
Augustine Njoroge


 Uczniowie  ZS w Biczycach Dolnych włączyli się w szlachetne dzieło pt. „Adopcja na odległość”. Celem szeroko zakrojonej akcji, było danie dzieciom z dalekiej Afryki, nadziei na lepsze jutro. Wspólna praca naszych uczniów, zaowocowała finansowym wsparciem przeznaczonym  na wyżywienie, odzież, edukację oraz inne potrzeby  chłopca o imieniu Augustine Njoroge.  

 

Zobacz na list przysłany do naszej szkoły - pdf

 

 

 

2013-11-18
XXI Bieg Legionisty
XXI Bieg Legionisty

 

Blisko 700 młodych i starszych biegaczy, głównie z terenu Gminy Chełmiec, wzięło udział w największym wydarzeniu sportowym naszej gminy, czyli XXI Biegu Legionisty, który wystartował 7. listopada w Marcinkowicach.

Wydarzenie to poświęcone jest pamięci Legionistów walczących w grudniu 1914 roku pod Marcinkowicami. Miała tam miejsce jedna z najkrwawszych bitew stoczonych z wojskami rosyjskimi przez I Pułk Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego.

 

  

 

Organizatorami imprezy byli Gmina Chełmiec, Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu, Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Gminy Chełmiec oraz Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach .Biegacze startujący w XXI Biegu Legionisty rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych: dzieci do klas czwartych, uczniowie klas V-VI, gimnazjum, liceum, a także seniorzy. Poszczególne kategorie różniły się pokonywanym dystansem. Poszczególne szkoły były również klasyfikowane drużynowo.

Naszą szkołę reprezentowało kilkunastu uczniów

Najlepszy wynik osiągnął uczeń klasy VI Piotr Rymarczyk , który wygrał w kategorii klasy V-VI oraz naucz. w-f P. Agnieszka Nowak która wygrała w kategorii seniorki

 

 

2013-11-18
Szkoła Promująca Bezpieczeństwo
Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

 

 

Zespół Szkół w Biczycach Dolnych po raz kolejny otrzymał certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Uroczystość miała miejsce 13 listopada w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu i oprócz koordynatora Pani Agnieszki Pociechy i przewodniczącej SU Klaudii Garguli, był na niej obecny również wójt Chełmca, Bernard Stawiarski.

 

 

 

  

 

Certyfikaty w ramach Projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa przyznawane są na pięć lat tym szkołom, które w swojej rocznej pracy wykazały, że bezpieczeństwo uczniów jest dla nich priorytetem. Projekt realizowany jest na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego od 2005 roku. Od tego momentu przystąpiło do niego łącznie 31 placówek oświatowych różnych szczebli z całej Sądecczyzny. Szkoła w Biczycach startowała w nim po raz drugi.

Uroczystość została zorganizowana z inicjatywy Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu – insp. Marka Rudnika i koordynatora Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa w KMP w Nowym Sączu – st. asp. Barbary Leśniak,

W tym roku certyfikaty „Szkoła Promująca Bezpieczeństwa” odebrało tylko sześć placówek oświatowych z naszego regionu.

 

 

2013-10-16
pierwsza pomoc
pierwsza pomoc

 

Pierwsza pomoc w przypadku

nagłego zatrzymania krążenia

 

Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia  -100,000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć  – twierdzi Europejska Rada Resuscytacji.

 

Każdego roku u około 400,000 Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane NZK, z czego w ok. 350,000 przypadkach zdarza się to poza szpitalem. Nagłe NZK poza szpitalem może zdarzyć się wszędzie, na przykład na ulicy, w miejscu pracy, w czasie ćwiczeń rekreacyjnych oraz innego typu wysiłku fizycznego. Przeważająca większość NZK występuje w domu. Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa to zdarzenie. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Niestety na dzień dzisiejszy tylko w 1 przypadku na 5 zdarzeń pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja. Zwiększenie częstości podejmowania resuscytacji mogłoby uratować 100,000 istnień ludzkich w Europie rocznie.

 

“Niestety jedynie niewielki odsetek osób, u których występuje nagłe zatrzymanie krążenia poza szpitalem otrzymuje pomoc wystarczająco szybko, aby przeżyć” mówi Professor Maaret Castrén, Karolinska Institutet, Szwecja, przewodnicząca ERC.

Tymczasem resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest łatwiejsza niż większość ludzi uważa. Pokazuje to między innymi interaktywny film edukacyjny „Nagłe zatrzymanie krążenia”:

https://www.szkolenia-bhp24.pl/nagle-zatrzymanie-krazenia

 

Film powstał pod patronatem merytorycznym Polskiej Rady Resuscytacji, przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa. Widz nie tylko śledzi akcję filmu, ale może aktywnie w niej uczestniczyć poprzez dokonywanie wyborów prawidłowych wariantów pierwszej pomocy. Dzięki temu łatwiej zapamiętać prawidłowy algorytm udzielania pomocy poszkodowanemu.

 

Zachęcamy do zapoznania się z filmem. Pamiętaj jednocześnie, iż w celu opanowania techniki udzielania pierwszej pomocy warto skorzystać z darmowych, organizowanych przez liczne stowarzyszenia i fundacje - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!

 

Wybierz stronę: « < 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 > »