2021-12-06
Wycieczka do Warszawy
Wycieczka do Warszawy

„Poznaj Polskę” Szkoła Podstawowa Biczyce Dolne

W ramach programu MEN „Poznaj Polskę” uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. s. Cz. Lorek w Biczycach Dolnych odbyli dwudniową wycieczkę do stolicy Polski – Warszawy w dniach 29-30 listopada 2021r. Zwiedzanie rozpoczęli od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tu młodzież mogła poczuć klimat tamtego czasu, zanurzyć się w atmosferze powstańczej Warszawy, zapoznać się z nie tylko z tym co działo się poprzez 63 dni walk, ale także zobaczyć życie codzienne ludności cywilnej.

Kolejnym etapem było zwiedzanie w formie spaceru po Starym Mieście: Zamek Królewski, ul. Świętojańska, Archikatedra św. Jana, Kanonie, Rynek Starego Miasta, mury miejskie, najwęższa kamienica w Warszawie, najkrótsza ulica w Warszawie, Gnojna Góra. Młodzież zobaczyła też pomniki Małego Powstańca i Szewca Jana Kilińskiego. Na Krakowskim Przedmieściu czekały następujące atrakcje: pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, hotel Bristol, Grób Nieznanego Żołnierza - zmiana warty, ogród Saski. 
W drugim dniu wycieczki uczniowie zmierzyli się z tajnikami nauki w Centrum Nauki Kopernik, gdzie poprzez udział w naukowych eksperymentach i doświadczeniach zostali zainspirowani do rozumienia nauki i świata.

Na zakończenie odkrywania Warszawy na młodzież czekał długi spacer po ogrodach Łazienek Królewskich - na które składają się ukształtowane w różnych latach, zróżnicowane pod względem stylistycznym, trzy ogrody: XVIII-wieczny Ogród Królewski, XIX-wieczny Ogród Romantyczny i XX-wieczny Ogród Modernistyczny.

Inicjatorami wycieczki były  wychowawczynie klas ósmych.