2018-11-14
100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Święto Niepodległości Polski

Jubileusz stulecia  odzyskania przez Polskę niepodległości przypada 11 listopada 2018 r.

 

Rzeczpospolita Polska przestała istnieć na mapie Europy w następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795. Jednak dla  Polaków własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi.  Polska odzyskała niepodległość dzięki obrońcom Konstytucji 3 maja, żołnierzom Insurekcji Kościuszkowskiej i kolejnych powstań narodowych, legionistom polskim i wszystkim walczącym w I wojnie światowej oraz w latach 1918-1921: obrońcom Lwowa, żołnierzom Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich oraz bohaterom wojny polsko-bolszewickiej. Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Od

  Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 

r.budowa  państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu

W naszej szkole uroczyście obchodzono 100rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody zostały  zainaugurowane wykonaniem kącika patriotycznego w holu szkoły. Uczniowie wszystkich klas wykonali  gazetki tematyczne związane z Polską- naszą Ojczyzną  Celem podjętych  działań było zapoznanie uczniów z symbolami narodowymi, przybliżenie wiadomości na temat naszego kraju oraz zainteresowanie dziejami Polski i Polaków.Osobom odwiedzającym naszą placówkę zorganizowany kącik przypomina o bardzo ważnym wydarzeniu dla naszego kraju oraz ukazuje wszystkim, jak ważny jest patriotyzm w naszejszkole.  Główne obchody Święta Niepodległości odbyły się w piątek 9 listopada 2018r. W tym dniu uczniowie naszej szkoły w uroczystym pochodzie ze sztandarem szkoły i biało- czerwonymi flagami państwowymi przemaszerowali do kościoła parafialnego w Niskowej, gdzie została odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny. Po Mszy świętej uczestnicy  przemaszerowali do budynku Szkoły Podstawowej w Biczycach Dolnych, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Nasza placówka włączyła  się w akcję „Rekord dla Niepodległej” i w tym dniu– w  piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez nauczycielki Jadwigę Jachimczyk i Agnieszkę Pociechę w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Barwy narodowe, godło, hymn oraz biało-czerwone kotyliony podkreśliły patriotyczny charakter uroczystości.

Wspominając historię, patrzmy jednak w przyszłość z nadzieją i optymizmem. Szanujmy pamięć o przodkach i twórzmy nową, spokojną historię.