Aktualności

2019-02-04
UWIERZ W SIEBIE
UWIERZ W SIEBIE

UWIERZ W SIEBIE

11 stycznia 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z cyklu
"Uwierz w Siebie", przygotowane przez członków i opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

Na spotkanie, które miało formę wywiadu,  zostały zaproszone Justyna Migacz (21 lat, studentka) i Natalia Migacz (uczennica 3 klasy Gimnazjum), siostry, medalistki mistrzostw Polski, Europy i Świata w tańcu hip hop i break dance, pochodzące z Nowego Sącza, trenujące w Szkole Tańca ADeeM.

Pan Dyrektor Rafał Majewski, wraz z przewodniczącym szkoły Kacprem Czerneckim, przywitali gości oraz uczestników spotkania (uczniów klas 5-8
i 3 Gimnazjum) wraz z nauczycielami.

Wywiad przeprowadzili: Klaudia Tokarczyk wraz z Przemkiem Tomczakiem,
a pytania zadawane przez nich dotyczyły m.in. takich spraw jak: droga na szczyt
i cechy, które decydują o zdobyciu mistrzostwa, formy treningów oraz umiejętność pogodzenia ich ze szkołą i studiami, umiejętność podejmowania decyzji, wygrane i porażki - jak sobie z nimi radzić?

Celem spotkania było uświadomienie uczniom, że każdy z nich posiada wartościowe cechy, które może rozwinąć i zamienić w swoją pasję, jeśli tylko obierze cel i będzie do niego dążył, pomimo porażek.

Dziewczyny w trakcie wywiadu przekazały uczniom wiele cennych wskazówek. Zwróciły uwagę na to, jak dużo zależy od nas samych i od tego, jakie mamy nastawienie - czyli to, co jest w naszych głowach - myślenie
o sobie jako kimś wartościowym, niezależnie od tego, co mówią inni.

Ważnym przekazem było również to, że na swojej drodze życiowej odniesiemy sukcesy, ale spotka nas również wiele porażek, które trzeba traktować jako doświadczenie, nie poddawać się, podnosić z upadku i iść dalej.

Kolejną niezwykle cenną myślą było to, że uczniowie naszej szkoły powinni się trzymać razem, wspierać i pomagać sobie nawzajem. Cieszyć się
z sukcesów innych, ale też być przy nich w razie trudności.

Na koniec spotkania dziewczyny pokazały swoje umiejętności taneczne oraz zorganizowały konkurs dla naszych uczniów, który wygrali Kornelia Kobiela oraz Kacper Czernecki. Nie obyło się również bez wspólnych zdjęć, autografów i indywidualnych rozmów z tancerkami.

Serdecznie dziękujemy Justynie i Natalii za spotkanie!

Opracowała: Kornelia Kotlarz

 

       
       
   
       
   
       
2019-01-31
Spotkanie opłatkowe nauczycieli
Spotkanie opłatkowe nauczycieli

W dniu 30.01.2019 w Szkole Podstawowej im. s. Cz. Lorek w Biczycach Dolnych odbyło się spotkanie opłatkowe nauczycieli z terenu z Gminy Chełmiec. Na zaproszenie organizatorów Wójta Gminy Chełmiec Bernarda Stawiarskiego oraz dekanalnego duszpasterza nauczycieli ks. proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej z Trzetrzewiny Edwarda Mikosia przybyli zaproszeni nauczyciele, katecheci, dyrektorzy i pracownicy oświaty.

Tradycję łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń nauczyciele i pracownicy oświaty kultywują w naszym dekanacie już od kilku lat. W tym roku gospodarzem była parafia w Niskowej pw. St. Kostki . Uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej, która rozpoczęła się o godzinie 14.00 przewodniczył ks. proboszcz Edward Mikoś, przy współudziale między innymi ks. dziekana Krzysztofa Prokopa, a homilię głosił ks. dr Robert Dytko -dekanalny duszpasterz nauczycieli z Tarnowa. Po mszy  odbyła się dalsza część uroczystości. W świąteczny nastrój wprowadziło wszystkich przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów klas III szkoły podstawowej wraz z opiekunami P. Agnieszką Pociechą i P. Joanną Rymarczyk oraz księdzem katechetą Bogusławem Tokarzem.

Po życzeniach, które składał wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski życząc wszystkim wytrwałości i zadowolenia z wielkiego trudu jaki wykonują na co dzień i o tym jakże ważna i odpowiedzialna to praca oraz duszpasterz nauczycieli  ks. Edwarda Mikoś, który podkreślał jak istotna jest rola nauczyciela w wychowaniu młodego pokolenia oraz że nie łatwo być nauczycielem łamano się opłatkiem życząc sobie nawzajem  dużo szczęścia i zdrowia w nowym roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-01-10
Jasełka
Jasełka

Czas oczekiwania  na Boże  Narodzenie  należy do najpiękniejszych w roku. Dlatego też tradycją naszej szkoły są coroczne Jasełka. Scenariusz przygotował ks. Bogusław Tokarz, w przygotowaniu dzieci pomagały p. Agnieszka Pociecha i p. Joanna Rymarczyk To przedstawienie  religijno-patriotyczne miało w tym roku szczególną wymowę, bowiem wpisuje się ono w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 21 grudnia uczniowie  klasy 3a i klasy 3b mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności artystycznych- aktorskich, wokalnych i muzycznych. W pięknej scenografii i w specjalnie przygotowanych strojach  wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Mogliśmy po raz kolejny przeżyć  historię narodzin Jezusa Chrystusa. Przedstawienie przeplatane było kolędami, pastorałkami, także w wykonaniu uczniów. Zaangażowanie młodych aktorów i czas poświęcony na próby – opłacił się. Jasełka bardzo się podobały. Zostały ciepło przyjęte przez  publiczność i nagrodzone gromkimi brawami. Po występie głos zabrał Pan Dyrektor , który złożył wszystkim świąteczne życzenia . Po zakończonych Jasełkach  udaliśmy się do naszych sal na klasową wigilię. 

 

      
   
 
   
 
   
 
   
 
   
2018-12-20
DZIEŃ OTWARTY
DZIEŃ OTWARTY

Kiermasz świąteczny oraz Dzień Otwarty

    W dniach 10-14 grudnia w naszej szkole, jak co roku, odbył się  Kiermasz  Świąteczny, organizowany przez Szkolny Klub Wolontariatu 'Sursum Corda' pod opieką  N. Rogowskiej oraz J. Rymarczyk.

   W przebieg Kiermaszu, podczas którego można było zakupić wypieki wykonane przez naszych uczniów oraz rodziców,  zaangażowała się cała społeczność szkolna. Na barwnych, kolorowych stoiskach można było znaleźć stroiki, choinki, bombki, kartki świąteczne, pierniki, ciastka i inne świąteczne cudeńka. Prace przeznaczone na kiermasz cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych.

   Fundusze ze sprzedaży świątecznych dekoracji w dużej mierze zostaną przeznaczone na dzieło Adopcji na Odległość, a dokładniej dla naszego podopiecznego  Augustine Njoroge z Kenii oraz na potrzeby szkolne, czyli nagrody w konkursach szkolnych, wystrój oraz wyposażenie szkoły.

 Tym, którzy wzięli udział w Kiermaszu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie tego dzieła

     Znalezione obrazy dla zapytania kiermasz szkolny    
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
   
       
2018-12-12
IV Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Logicznego Myślenia”.
IV Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Logicznego Myślenia”.

Dnia 30 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im Józefa Bieńka w Librantowej odbył się IV Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Logicznego Myślenia”.

Adresatem konkursu byli uczniowie klas szóstych uczęszczający do szkół podstawowych w gminie Chełmiec. W konkursie wzięło udział 9 szkół oraz 18 reprezentantów, wyłonionych w drodze eliminacji szkolnych. Rywalizacja składała się z dwóch części. W trakcie pierwszej uczniowie rozwiązywali test składający się z 10 zadań zamkniętych. Za rozwiązanie każdego z nich można było zdobyć 1 punkt. Czas rozwiązywania zadań wynosił 45 minut. Część druga, do której zakwalifikowało się 10 uczniów z najwyższymi wynikami punktowymi z części pisemnej miała formę gry „jeden z dziesięciu”.

W tej części gracze musieli przejść przez dwie rundy pytań.

Do ścisłego finału przeszły trzy osoby które do samego końca nie dawały za wygraną. Uczestnicy musieli wykazać się logicznym myśleniem, błyskotliwością oraz refleksem, by zmieścić się w limicie czasu przewidzianego na udzielenie odpowiedzi.

 

Tytuł Gminnego Mistrza Logicznego Myślenia 2018 wywalczył Seweryn Pajor uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Biczycach Dolnych


       
       
   


2018-11-27
Szkoła Promująca Zdrowie
Szkoła Promująca Zdrowie

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE – CERTYFIKAT KRAJOWY

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Po 7 latach starań, kiedy postanowiliśmy, aby włączyć modę na zdrowie w plan pracy szkoły, nasza placówka otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Odpowiedzialnymi za projekt są mgr G. Dudek oraz mgr B. Żak.  W 2015 otrzymaliśmy certyfikat wojewódzki, i postanowiliśmy podnieś wymagania. Teraz zauważamy, że systemowe wdrażanie podjętych działań opłaciło się, bo wypracowaliśmy kilka akcji, które przekonują społeczność szkolną do zdrowego podejścia do życia. Dotyczy to nie tylko uczniów , ale i rodziców i nauczycieli. 

Szkoła Jest środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje , ale także żyje – nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć. Jest elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują. Jest miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.

Certyfikat to nie tylko dyplom, choć odebrany na uroczystej gali z rąk vice ministra Edukacji Narodowej w Warszawie w dniu 28/11/2018 na pewno cieszy i jest niezwykłym wyróżnieniem, nie tylko dla naszej placówki, ale i dla regionu, dla Chełmca.

Do tej pory 7 szkół w Małopolsce może pochwalić się tym zaszczytnym tytułem.

Zdrowie ma cztery wymiary: fizyczny, psychiczny, społeczny i duchowy, które powinny być w harmonii. Decyduje o jakości życia ludzi obok wykształcenia i warunków ekonomicznych.

Na podstawie opracowanych standardów przyjęto polską definicję Szkoły Promującej Zdrowie oraz opracowano nowy model takiej szkoły. Cieszymy się ,  ze jesteśmy jednym z elementów tej całości….

Obecnie w sieci Szkół przyjmuje się eko-holistyczny model szkoły promującej zdrowie. Zakłada on istnienie powiązanych wzajemnie ze sobą pięciu kluczowych elementów „wewnątrz” szkoły oraz oddziaływanie czynników zewnętrznych, związanych z legislacją, polityką i inicjatywami w resorcie zdrowia i edukacji na poziomie nie tylko krajowym, regionalnym i lokalnym. Wskazuje to, że działania dla tworzenia SzPZ nie mogą ograniczać się do samej szkoły, lecz muszą być powiązane i wspierane przez resorty edukacji i zdrowia na różnych poziomach. Od 1 stycznia 2008 roku Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie przekształciła się w sieć Szkół dla Zdrowia w Europie (Schools for Heath In Europe – SHE) a Polska jest jej aktywnym członkiem.

     

     

     

 

                                           
 

2018-11-22
III Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej w Chełmcu
III Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej w Chełmcu


   13 listopada 2018 roku, w Szkole Podstawowej z Oddziałami Specjalnymi w Chełmcu, odbył się po raz trzeci, Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej. Wydarzenie wpisało się w obchody rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Reprezentanci naszej szkoły Natalia Mikulec (solistka), Zuzanna Antkiewicz, Patrycja Zaryczny, Aleksy Pasiut, Paweł Ogorzałek, Kornelia Kobiela, Izabela Koziara, Tatiana Stawiarska oraz Zuzanna Plewa zostali wyróżnieni w konkursie.  

    
   2018-11-22
"No promil No problem"
"No promil No problem"

    Jak co roku nasza Szkoła wzięła udział w akcji "No promil. No problem". Celem  kampanii jest ograniczenie liczby kierowców, którzy decydują się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu. 8 listopada wszyscy uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w Marszu Trzeźwości żeby propagować ideę trzeźwości na naszych drogach.

       
   
         
       


2018-11-22
ANDRZEJKI
ANDRZEJKI

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy. Zgodnie z tradycją, św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy.

Kiedyś Andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się tradycyjnie od zabaw, podobnie jak w okresie Wielkiego Postu. W naszej szkole w tym roku zabawa andrzejkowa odbyla się 22 listopada... W zabawie uczestniczyli uczniowie klas 0-IV i V-VIII z III klasą gimnazjum. Uczniowie mieli okazję potańczyć do muzyki z top list przebojów przy dj Parke..Było malowanie twarzy, poczęstunek i inne atrakcje.......

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018-11-14
100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Święto Niepodległości Polski

Jubileusz stulecia  odzyskania przez Polskę niepodległości przypada 11 listopada 2018 r.

 

Rzeczpospolita Polska przestała istnieć na mapie Europy w następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795. Jednak dla  Polaków własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi.  Polska odzyskała niepodległość dzięki obrońcom Konstytucji 3 maja, żołnierzom Insurekcji Kościuszkowskiej i kolejnych powstań narodowych, legionistom polskim i wszystkim walczącym w I wojnie światowej oraz w latach 1918-1921: obrońcom Lwowa, żołnierzom Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich oraz bohaterom wojny polsko-bolszewickiej. Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. 

  Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989. 


W naszej szkole uroczyście obchodzono 100rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody zostały  zainaugurowane wykonaniem kącika patriotycznego w holu szkoły. Uczniowie wszystkich klas wykonali  gazetki tematyczne związane z Polską- naszą Ojczyzną  Celem podjętych  działań było zapoznanie uczniów z symbolami narodowymi, przybliżenie wiadomości na temat naszego kraju oraz zainteresowanie dziejami Polski i Polaków.Osobom odwiedzającym naszą placówkę zorganizowany kącik przypomina o bardzo ważnym wydarzeniu dla naszego kraju oraz ukazuje wszystkim, jak ważny jest patriotyzm w naszejszkole.  Główne obchody Święta Niepodległości odbyły się w piątek 9 listopada 2018r. W tym dniu uczniowie naszej szkoły w uroczystym pochodzie ze sztandarem szkoły i biało- czerwonymi flagami państwowymi przemaszerowali do kościoła parafialnego w Niskowej, gdzie została odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny. Po Mszy świętej uczestnicy  przemaszerowali do budynku Szkoły Podstawowej w Biczycach Dolnych, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.r.budowa  państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

Nasza placówka włączyła  się w akcję „Rekord dla Niepodległej” i w tym dniu– w  piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez nauczycielki Jadwigę Jachimczyk i Agnieszkę Pociechę w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Barwy narodowe, godło, hymn oraz biało-czerwone kotyliony podkreśliły patriotyczny charakter uroczystości.

Wspominając historię, patrzmy jednak w przyszłość z nadzieją i optymizmem. Szanujmy pamięć o przodkach i twórzmy nową, spokojną historię.

 

 

     
       
   
       
       
       
                                 
   
Wybierz stronę: « < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 > »