Aktualności

2021-11-14
11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości jest upamiętnieniem wydarzeń, które miały miejsce w 1918 roku. Właśnie wtedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Gdy w 1795 roku doszło do III rozbioru, Polska została wymazana z mapy świata. Dopiero 123 lata później, w listopadzie 1918 roku kraj odzyskał niepodległość. Nie oznaczało to jednak końca walk o odbudowę kraju. Proces kształtowania granic trwał do 1923 roku i okupiony był ciężkimi walkami.

Polska po odzyskaniu niepodległości ostatecznie objęła obszar 388 tyś. km², zamieszkany przez 27 mln osób, z których zaledwie 69 % było Polakami. Kraj był wyniszczony nie tylko zaborami oraz I wojną światową, ale również ciężkimi walkami granicznymi.

Praktycznie wszystko trzeba było budować od podstaw, zwłaszcza, że tereny należące do poszczególnych zaborców posiadały zupełnie inną infrastrukturę. Niestety ciężka praca wykonana przez pełnych nadziei i determinacji Polaków legła w gruzach 1 września 1939 roku wraz z wybuchem II wojny światowej.

Dzisiejsza uroczystość w naszej szkole została  poświęcona Ojczyźnie w 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli. Data 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i symbol zwycięstwa.  Ten wyjątkowy dzień został uczczony przez nas uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego-Mazurka Dąbrowskiego oraz głęboką refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju.

 

                    
       
2021-11-14
Święto Niepodległości w klasie 0.
Święto Niepodległości w klasie 0.

"Jest takie miejsce na mapie świata - Polska!

To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! "
 
10 listopada bieżącego roku w naszym oddziale przedszkolnym odbył się krótki występ upamiętniający 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dzieci z klasy O zaśpiewały piosenkę pt" Co to jest niepodległość ", recytowały wiersze pt.: "Katechizm polskiego dziecka oraz wiersz "Barwy ojczyste".
Na koniec dzieci odśpiewały hymn narodowy. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy "Małego  patrioty". 
Wychowawca - Joanna Rymarczyk
 
         
       
2021-11-08
Wystawa ptaków
Wystawa ptaków

W dniach 6 i 7 listopada 2021r Nowosądeckie Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych w Nowym Sączu, zorganizowało po raz kolejny wystawę ptaków egzotycznych w Szkole Podstawowej w Biczycach Dolnych.

W tym roku na wystawie zaprezentowano;

- kanarki kolorowe 

- kanarki kształtne 

- papugi 

- egzotyka 

- gołębie 

w liczbie około 400 ptaków przez 15 wystawców.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców okolicznych miejscowości i nie tylko .

Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych jest organizacją społeczną, zrzeszającą osoby interesujące się hodowlą kanarków (kolorowych, kształtnych i śpiewających), papug i innych ptaków egzotycznych. Stowarzyszenie zajmuje się również ochroną ptaków dziko żyjących.

Spotkanie hodowców to podsumowanie ich pracy hodowlanej. Hodowcy egzotycznych ptaków opowiadali o swojej pasji oraz odpowiadali na pytania zwiedzających. W sobotę około 13.00 wręczone zostały puchary dla najlepszych hodowców.

  

  

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021-11-03
Spotkania z pasją
Spotkania z pasją

20 października 2021 r. w naszej szkole odbyło się
spotkanie poetyckie z Krzysztofem Słaby,
autorem tomiku wierszy pt. "Żal mi tej ciszy".

 

Droga do wydania tomiku poezji przez Krzysztofa Słabego była nierozłącznie związana ze szkołą w Biczycach Dolnych. To tutaj, na spotkaniach grupy poetyckiej oraz zajęciach malarskich organizowanych w ramach Biczyckiego Strychu Sztuki, poznał osoby, z którymi od 2017 roku tworzy Sądecki Klub Literacki.

Krzysztof Słaby zadebiutował w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim
o Wawrzyn Sądecczyzny, gdzie w 8 edycji został jednym z laureatów,
a w 9 edycji - wyróżniony drukiem. Otrzymał również wyróżnienie
w Ogólnopolskim Konkursie Poetycko - Literackim im. ks. Józefa Jamroza w kategorii "Poezja". Jego wiersze ukazały się w Almanachu Sądeckiego Klubu Literackiego oraz w prasie lokalnej.

W trakcie spotkania młodzież z naszej szkoły oraz zaproszeni goście, zapoznali się z twórczością oraz tłem wydarzeń jakie towarzyszyły autorowi podczas pisania wierszy. Razem odkrywali metafory oraz epitety, rozpoznawali podmiot liryczny i próbowali określić centralny motyw utworu. Okazało się, że wiele pierwszych wierszy miało swój początek w zauroczeniu, jakże bliskim uczuciu młodych ludzi, uczniów naszej szkoły.

Przy pomocy pytań kierowanych do autora przez pana Dyrektora Rafała Majewskiego, mogliśmy powrócić do wydarzeń z dzieciństwa, czasów młodości oraz życia dorosłego, spotkać się z wartościami, które nieodłącznie towarzyszyły Krzysztofowi Słabemu - szacunkiem do człowieka, a zwłaszcza kobiety - matki, żony, córki, koleżanki; estymą do ojczyzny, chleba, oraz dialogiem, który nieodłącznie dokonuje się między Bogiem a człowiekiem.

"Żal mi tej ciszy"

Żal mi tej ciszy
która w swej cichości
cichą jest i milczy

O poranku
podziwia sieć pajęczą
operloną mgłą

W południe
rozpędza się
w jej kierunku

A wieczorem
staje do odznaczeń
za przeraźliwy krzyk

pośmiertnie

      

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021-10-19
Dzień Zdrowej Żywności
Dzień Zdrowej Żywności

12 października 2021r. nasza szkoła miała swój Dzień Zdrowej Żywności, którego celem było propagowanie zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

Uczniowie na II śniadanie spożywali zdrowe produkty, z których było ono przygotowane w domowej kuchni, więc Rodzice również uczestniczyli w tym wydarzeniu-DZIĘKUJEMY!

W pudełkach śniadaniowych przeważały owoce i warzywa bogate w witaminy i minerały.

Młodzież poznała zasady i piramidę zdrowego żywienia, a także łatwe przepisy na zdrowe menu.

Dowiedziała się także, że aktywność ruchowa jest podstawą zdrowego stylu życia a zbilansowana dieta gwarantuje dobre samopoczucie i zdrowie.

Mamy nadzieję, że dzięki temu wydarzeniu zmienią się zasady żywieniowe wśród uczniów i ich rodzin

       
        
       
   
       
   
       
2021-10-14
Gminny Dzień Nauczyciela
Gminny Dzień Nauczyciela

W dniu 13.10.2021r. z okazji gminnych obchodów Dnia Nauczyciela, ogólnie święta polskiej oświaty tj. Dnia Komisji Edukacji Narodowej, odbyła się w naszej szkole uroczysta gala wręczenia Nagród Wójta Gminy Chełmiec za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze dla dyrektorów i nauczycieli szkół z terenu gminy Chełmiec. Z naszej szkoły wyróżnieni zostali mgr Agnieszka Pociecha, mgr Ryszard Ogórek ora ks. proboszcz Krzysztof Prokop. Gratulujemy.

 

 

2021-10-10
Gminne Mistrzostwa Piłki Nożnej Chłopców klas 7-8
Gminne Mistrzostwa Piłki Nożnej Chłopców klas 7-8

W dniu 5.10.2021r odbyły się zawody - Gminne Mistrzostwa Piłki Nożnej Chłopców klas 7-8 w których rywalizowało 11 drużyn ze szkół podstawowych Gminy Chełmiec.

Turniej odbywał się w Świniarsku na Orliku i prezentował wysoki poziom.

Drużyna naszej szkoły, po zaciętej walce, stanęła na podium zajmując II miejsce, ulegając tylko drużynie z SP Chełmiec.

Szkołę reprezentowali: Kamil Wojsław, Mateusz Lorek, Krzysztof Orlecki, Oskar Mordarski, Wojciech Kosakowski, Mateusz Kujawski, Patryk Tokarczyk i Paweł Zając.

GRATULUJEMY!!!

         
       
2021-10-10
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

 

 „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                                                  Wisława Szymborska
 

  29 września uczniowie naszej szkoły obchodzili Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin tej zasłużonej Polki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania.Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.W ramach akcji uczniowie klas 0-3 oraz 4-8 wzięli udział w spotkaniu z nauczycielamina którym zapoznali się z twórczością m.in. Grzegorza Kasdepke, ks. Jana Tishnera, Jana Pawła II. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród wszystkich uczniów naszej klasy.

 

       
       
   
       
   
       
2021-09-13
Grand Prix Sądeczanina
Grand Prix Sądeczanina

11 września 2021r. odbyły się w Parku Strzeleckim zawody sportowe Grand Prix Sądeczanina w których uczniowie naszej szkoły zacięcie rywalizowali i stanęli na podium zdobywając  I miejsce.

Zawody polegały na przebiegnięciu dystansu 600 lub 1200 metrów, w zależności od rocznika urodzenia, a także na zaliczeniu 4 konkurencji: skoki na skakance - dziewczyny, żonglerka piłką- chłopcy, odbicia piłki siatkowej w parach, rzut do celu i skok z miejsca obunóż.

Szkołę reprezentowali:

klasy 3-4: Natalia Koziara, Kamila Lorek, Miłosz Popiela i Jakub Kulig

klasy 5-6: Martyna Kawalec, Milena Uroda, Arkadiusz Tokarczyk i Michał Antkiewicz

klasy 7-8: Izabela Koziara, Marta Lipka, Patryk Tokarczyk i Krzysztof Orlecki.

W biegach indywidualnych Jakub Kulig stanął na podium zajmując III miejsce.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH WIELKICH OSIĄGNIĘĆ!!!


                
       
   
       


2021-09-08
WOJCIECH ZADĘCKI- przygoda z rowerem
WOJCIECH ZADĘCKI- przygoda z rowerem

 Przygoda Wojtka ucznia klasy II naszej szkoły z zawodami rowerowymi rozpoczęła się 4 lata temu. Najpierw jeździł na rowerze biegowym z którym długo nie mógł się rozstać (ciężko było opanować umiejętność pedałowania). Rodzice często zabierali go  na pumptrack w Nowym Sączu, gdzie mógł świetnie się bawić i uczyć. Później towarzyszył tacie podczas jego treningów, gdy on biegał. Kiedy miał 5 lat  udało mu się wreszcie zaprzyjaźnić ze zwykłym rowerem i ta przyjaźń trwa do dzisiejszego dnia.

          Jego pierwszy start był w Starym Sączu w „Małopolska tour”, gdzie mimo jazdy w gumiakach, w sporym deszczu udało  się wygrać i zdobyć swój pierwszy puchar na pięknym czerwonym rowerze, który dostał od pradziadka (prawie wszystkie rowery które miał do tej pory, a miał ich kilka dostawał od niego). Był to wspaniały początek pięknej przygody, która rozpoczęła się w 2017 roku.

          W kolejnych latach startował w coraz większej liczbie zawodów zdobywając nowe umiejętności - nauczył się również tego, że nie zawsze się wygrywa. Od 2019 roku trenuje razem z innymi zawodnikami z Klubem Kolarskim Agnieszki Skalniak z Żegiestowa.  Trenerzy ćwiczą z nimi dwa razy w tygodniu między innymi na Paściej Górze w Chełmcu i sądeckich ścieżkach rowerowych, a w zimie prowadzone są zajęcia oglnorozwojowe na hali sportowej     i dzieci uczą się jeździć na nartach, w domu natomiast chomikują na trenażerach. Każdy sezon letni jest dla Wojtka czasem wspaniałych wyjazdów na zawody rowerowe, do których przygotowuje się  praktycznie cały rok. Od zeszłego roku jego czteroletnia siostra zaczęła również przygodę z zawodami rowerowymi i czasami w swojej kategorii wiekowej zajmuje wyższe  miejsca od Wojtka.  Rodzice, siostra i dziadkowie są moimi najwierniejszymi kibicami. Zawsze wspierają mnie podczas treningów i różnych wydarzeń sportowych.

          Do tej pory brał udział w zawodach z cyklu: Gwiazda Południa, Cyklokarpaty, Podkarpacka Liga Rowerowa, Puchar Smoka, Bike Atelier MTB MARATON, mini Wyścig Solidarności,  Tour de Tower, Wyścig By Tomasz Marczyński, Niech się kręci, Puchar Szlaku Solnego, Puchar Doliny Popradu, Małopolski Wyścig Górski, Tour De Powiśle Dąbrowskie, Milko Mazury MTB, Road Challange, Family Cup.

          Kolekcja sportowych trofeów to: 32 medale oraz 8 pucharów. 17 razy zdobył pierwsze miejsce, 5 razy drugie miejsce, 5 razy trzecie miejsce, 7 razy poza podium. Z tego w tym roku na czternaście startów w kategorii 7-8 lat:

1. miejsce 8x

2. miejsce 4x

3. miejsce 1x

4. miejsce 1x

          Jego ostatnim osiągnięciem jest wygrana podczas debiutu w duathlonie w zawodach  PHO3NIX KIDS towarzyszących JBL Triathlon Sieraków (3 września 2021), gdzie rywalizując z 19-stoma zawodnikami w mojej kategorii wiekowej dotarł na metę z najlepszym czasem, pokonując 2 km trasy po leśnych drogach i 300 metrów biegu. Na mecie w nagrodę otrzymał medal i puchar od 4-krotnego mistrza świata w triathlonie- Chrisa McCormacka.

     

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybierz stronę: « < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 > »